ביטוח שיניים לילדים

רקע
בריאות השיניים היא הרבה מעבר לבריאות, היא תורמת לתדמית, בטחון עצמי, מעורבות והשתתפות האדם בחברה. ילדים רבים ממשפחות נזקקות אינם זוכים בצעירותם לטיפולי שיניים, בשל העלות הגבוהה של הטיפולים. בגיל מבוגר מחמיר מצב השיניים והטיפול יקר יותר.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אומר כי "ילדים עניים בישראל הם מוזנחים וגם כואב להם."
הביטוח הממלכתי אינו נותן שירות של טיפול מניעתי, ויש לכך השלכות קשות על בריאות השן של ילדים בכלל ושל ילדים באוכלוסיות מצוקה בפרט. מחקרים הוכיחו כי מצב התחלואה הדנטלית בקרב הילדים בישראל, הוא חמור בהשוואה לרוב המדינות המערביות המפותחות. משפחות מאוכלוסיות מצוקה דיווחו כמעט פי שניים על כך שמצב השיניים פגע לרעה באיכות חייהם, בהשוואה לאוכלוסייה ממוצעת.
בדו"ח מבקר המדינה 2004 מצוין כי בריאות השן של ילדי ישראל (ובעיקר בגילאים שבין 6 ו- 12) נמצאת במקום האחרון לעומת מדינות מערביות אחרות.

אל עמותת אחד-לאחד הגיעו במשך השנים בקשות רבות, של ילדים ומבוגרים עם בעיות שיניים חמורות ביותר. במשך הזמן הסתבר לנו כי נושא בריאות השיניים הוא נושא כאוב ובעייתי, הן כתוצאה מהעלויות הגבוהות והן עקב חוסר המודעות של הגורמים השונים להזנחה, הגורמת לכך שאחר כך קשה מאד לטפל במצב, לפחות מההיבט הכספי. במשך כל השנים ניסינו לעזור וחיפשנו פתרונות, ובסופו של דבר, לאחר מגעים ובירורים שונים, החלטנו לנסות ולהקל על הקושי באמצעות ביטוח.
נמצא תורם גדול שתרומתו אפשרה את התחלת הפעילות.
העמותה יצרה קשר עם גורם בתחום ביטוח חברות וקבוצות גדולות, כדי שישיג את התנאים המיטביים.
חיפשנו גורמים בקהילה, שיוכלו לתת מידע אמין ולאתר את הילדים הנזקקים, וכן יוכלו בהמשך ללוות את הקבוצה, לעקוב אחר הפעילות ולדרבן ילדים והורים שלא מיצו את הזכויות.
הוחלט שהפרויקט יכלול ילדים בגילאים 10 עד 13.

תיאור המבצע
החלטנו לצאת בתוכנית לרכישת ביטוח שיניים לילדים, במסגרתה אנו נשלם את הפרמיה לתוכנית הביטוח, ולילדים ייערכו בדיקות חובה תקופתיות אצל רופא שיניים, טיפולים תקופתיים ע"י שיננית וטיפולים לפי הצורך, כולל שומרי מקום, עקירות, סתימות, אך לא כולל טיפולים אורתודנטיים.

חברנו לאורי בוחניק, הבעלים של רשת מרפאות "שיניים" ומומחה בתחום ביטוחי שיניים קולקטיביים. הצגנו לפניו את הבעיות וביקשנו הצעות לפתרון. נמצא כי ביטוח שלוש-שנתי לילדים מגיל 10 בערך – הוא הטוב ביותר, כמובן במצב הנתון, בו לא היה טיפול לפני כן וכנראה גם לא יהיה טיפול בהמשך, במידה ולא תהיה התערבות חיצונית. בגיל הזה אפשר עוד ללמד את הילדים את נושא ההיגיינה הבסיסית וכן לעשות מאמץ שיתמידו לבקר במרפאה במשך כל שלוש השנים וכשתסתיים התקופה – יהיו להם הרגלים טובים בנושא.

בשלב ראשון הופעל הביטוח בתל-אביב, בקרית מלאכי, בפתח-תקווה, בצפת, אור יהודה, יד בנימין, בני ברק וגבעת שמואל. בעזרת רשויות הרווחה ומערך העזרה הסוציאלית בכל עיר, איתרנו את הילדים הנזקקים וצירפנו אותם לתוכנית. הביטוח הופעל לראשונה בשנת 2008 וכלל 837 ילדים. הביטוח תקף למשך 3 שנים.

בחלק מהמקומות המבצע הוצע למשפחות בחינם, ובאחרים – בהשתתפות של ההורה בסכום קטן (זאת, בהתאם להמלצת הרווחה או הגורמים בקהילה), תוך החתמת ההורה על מסמך לפיו הוא מודע לזכויות שהביטוח מקנה לו ומבטיח השתתפות פעילה.

מערך פיקוח של גורמים בקהילה או מתנדבים מוודא שהילדים המבוטחים אכן נבדקים ומטופלים. אנו מקבלים דוחות מחברת הביטוח, עוקבים אחר הילדים שעדיין לא טופלו, ומנסים ללחוץ על ההורים שינצלו את הביטוח גם אם "לילד לא כואבות השיניים". כרגע, הניצול עומד על 80 אחוז.

תרומה בסך 25 ₪ לחודש למשך שלוש שנים (תקופת הביטוח) תבטיח טיפול רצוף לילד אחד.
התרומה – ע"י מילוי הוראת הקבע לחיוב לבנק, או בכרטיס אשראי.
קבלה מוכרת לצרכי מס לפי סעיף 46 תישלח לתורמים.

צור קשר
מרכזת המבצע: מיכל לייסט
דוא"ל: 100michal@gmail.com