צעירים לעצמאות

לשנות את מסלול החיים
מסלול החיים של כל אחד מאיתנו מושפע מאוד מגורמים סביבתיים: משפחה, חברים, סביבה תרבותית ועוד. לצערנו ישנה קבוצה גדולה של אנשים שמסלול החיים שלהם מוביל אותם לחיים בשולי החברה, לרמה סוציו אקונומית נמוכה, ואפילו לאלימות ולפשיעה.

מטרת הפרויקטים לשנות את מסלול החיים של צעירים כאלה – לטובתם, לטובת משפחתם ולטובת החברה כולה.

לשנות את מסלול החיים
בשיעורי פיזיקה בתיכון מלמדים שדי במכה אחת כדי לשנות את מסלולו של גוף הנע החלל. החיים מורכבים יותר. הנסיבות הסביבתיות מושכות את הצעיר חזרה למסלול שכביכול נקבע לו מראש. אין אנו יכולים, וגם לא רוצים, לנתק את הצעיר ממשפחתו ומסביבתו. כדי להצליח בכל זאת ולשנות את מסלול החיים נדרשת פעילות רצופה לאורך זמן רב, כמה שנים לפחות. זהו אחד המאפיינים הבולטים של הפרויקטים ב"צעירים לעצמאות": נדרשת מחויבות מתמשכת – כספית, רגשית וניהולית.

לשנות את מסלול החיים ולהצליח
לשנות את מסלול החיים יכול להישמע יומרני. ואכן מדובר באתגר גדול. לנוכח האתגר קבעה העמותה כמה כללים שיסיעו להצלחת הפרויקטים:

בחירה של אחד לאחד – כמו בשאר פעולות העמותה גם כאן מכוונת העזרה לפרטים – לאנשים ספציפיים (ולא לפתור בעיה ברמה הלאומית). במיוחד כאן הכוונה היא לתת עזרה לצעירים כאילו היו בני משפחה.

בחירת הצעירים נועדה לחזק את סיכויי הצלחתם בפרויקט. נבחרים צעירים בעלי יכולת וכישורים בהתאם למסלול שנקבע.

מחויבות של הצעיר למסלול המתוכנן ולמאמצים שידרשו ממנו, ומוטיבציה גבוהה להצלחה במסלול הכרחית. חשובה גם מחויבות המשפחה לתהליך. ככול שמדובר בילדים פוחתת המשמעות של מחויבותם האישית ועולה המשמעות של מחויבות המשפחה.

שילוב כוחות – שיתוף פעולה הדוק עם מוסדות, ארגונים ועמותות הפועלות בתחומים קרובים או משלימים לצורך הקמת המסלול והפעלתו לאורך זמן.

מערכת מעקב ופיקוח – לכל פרויקט מוקמת בעמותה ועדת היגוי המתכנסת באופן שוטף, עוקבת אחר התקדמותו של כל צעיר, ושל הפרויקט ככלל, דואגת להסיר מכשולים ולהתגבר על בעיות ככל שנדרש.

איך נולד פרויקט
כל פרויקט מתחיל ביוזמה. היוזמה נבחנת בהנהלת העמותה ובהתאם מבוצע תהליך של לימוד הצרכים ואופני הפעולה האפשריים. בשלבים הבאים מאתרים אפשרויות לשיתופי פעולה, נקבעים היעדים, נבנה מסלול מתאים, ומגויסים אמצעים, תרומות ומתנדבים.

עד כה הקימה העמותה מספר פרויקטים. חלקם לקראת סיום, חלקם בעיצומם, ויש כמובן מספר יוזמות על שולחנות העבודה.

בואו ותהיו שותפים
ביוזמות, בתרומות, ובהתנדבות.