מבצע נעליים

מהות המבצע
מבצע נעליים מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות.
המבצע מיועד לאפשר לילדים ממשפחות מצוקה לרכוש לראשונה בחייהם נעליים חדשות, לקראת בוא החורף, ולהעניק למשפחה את חוויית הקניה וחיזוק מעמדם של ההורים כרוכשים (ההורים מקבלים את התלוש לקניית הנעליים, ומלווים את הילד לחנות, לבחירת הזוג המתאים).

איך תורמים
מוכנים לתרום? לחצו על הכפתור "תרום עכשיו "

תיאור המבצע
מבצע נעליים מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות.
המבצע מיועד לאפשר לילדים ממשפחות מצוקה לרכוש לראשונה בחייהם נעליים חדשות, לקראת בוא החורף, ולהעניק למשפחה את חוויית הקניה וחיזוק מעמדם של ההורים כרוכשים (ההורים מקבלים את התלוש לקניית הנעליים, ומלווים את הילד לחנות, לבחירת הזוג המתאים).

במסגרת הסכם של העמותה עם רשת "גלי", הרשת מאפשרת לנו לרכוש נעליים לילדים במחיר ממוצע של 60 ש"ח לזוג נעליים. למעשה רוכשים שוברים במחיר של 27 ₪ לשובר, ועבור זוג נעליים משולמים בדרך כלל 2 שוברים.
העמותה רוכשת מהרשת שוברים לקניית הנעליים ומעבירה אותם למשפחות דרך לשכות הרווחה. הילדים וההורים מגיעים לחנויות הרשת באופן מאורגן, לאחר תיאום מראש עם מנהל החנות. בכל אתר מתארגנת הסעה של כל הילדים, כל ילד מלווה בהורה, ואל ההסעה מתלווה עובד רווחה או בת שירות.
הרווחה בכל סניף רושמת את הנזקקים ולוקחת קבלה מהחנות על כל זוג נעליים שניתן. רשימות אלה והקבלות
מוחזרות לעמותה לאימות בצוע התרומה באופן תקין.
במסגרת מבצע נעליים האחרון נרכשו 3,700 שוברים בסכום של כ-100,000 ₪, כ-1850 זוגות נעליים חולקו לילדים ב-12 סניפים ברחבי הארץ (חלק עדין בשלבי חלוקה לילדים).
קיימת דרישה לזוגות נעליים נוספים, והעמותה מנסה כעת לגייס תרומות למימון הזוגות הנוספים.
המימון מתקבל כולו מתורמים, כאשר סכום של 42,400 ₪ אמור להתקבל מקרן העזבונות.

סה"כ הושקעו במבצע נעליים ושמיכות 163,600 ₪ , ואנו מקוים שאכן 75,000 ₪ יתקבלו מקרן העזבונות כפי שאושר לנו כסיוע במימון המבצע.

המבצע התגלה כמוצלח במיוחד, כאשר פעולה פשוטה כקניית נעליים הפכה לאירוע משפחתי שריגש את הילדים, ההורים והעובדות הסוציאליות כאחד. והתגובות לא איחרו לבוא:
מנהלת "בית ציפורה" באשקלון כתבה: "האושר הרב שקרן מעיני התלמידים כשבחרו נעליים לפי טעמם האישי העיד על השמחה האמיתית שהייתה עמוק בליבם… הנני בטוחה שאת החוויה הזו הילדים לא ישכחו לעולם…"
מנהלת הרווחה בחולון כתבה: "תודה מיוחדת, שהיא מעבר לתרומה עצמה, על הדרך המכבדת והמכובדת בה ניתנה לנו התרומה. תרומתכם מחממת לילדים את הרגליים ולנו את הלב".

איסוף תרומות למבצע נעליים בחברת סלברוס

היוזמה לקיום מבצע איסוף תרומות לרכישת נעליים בחברת סלברוס באה מצד בנצי סרברו, עובד החברה שהנו פעיל בעמותה. בנצי רתם לפעילות את סמדר, חברתו לעבודה, אשר ארגנה את המבצע בחברה.

סמדר מספרת:
"על עמותת אחד-לאחד ופעילותה שמעתי מבנצי. אני חונכתי על ערכים של עזרה לזולת והתנדבות, ערכי הציונות ועזרה לנזקקים היו תמיד קרובים ללבי, ונרתמתי לנושא בשמחה.

מבצע ההתרמה תוכנן ליום ה'. החלטנו לא להודיע מראש לעובדים במה בדיוק מדובר, אלא לפזר 'טיזרים' במשך ימים אחדים לפני המבצע. התחלנו בכך כבר בתחילת השבוע, מספר ימים לפני המבצע. הקפדתי להגיע לעבודה מוקדם, לפני כל העובדים האחרים, ולפזר רמזים מסקרנים:

בוקר אחד הדבקנו לרצפת הפרקט במשרד כפות רגליים עם כתובות מרמזות.
למחרת הצמדנו לצג המחשב של כל אחד מהעובדים כלנית, ולצידה מדבקה עם פרח ומספר נוסחים שונים של סיסמאות רלבנטיות, כגון:
Make Someone's Day Brighter
Help Make Someone Smile
vMake a Difference

הסיסמאות, כדוגמת 'עזור להפוך את יומו של מישהו ליפה יותר' נועדו לרמז לעובדים שמדובר במבצע התרמה, כדי לא לעורר ציפיות שווא.

גם על קירות המשרד תלינו פוסטרים בנושא. כל זה עורר עניין וסקרנות. העובדים במסדרונות שוחחו על כך, ניסו לנחש במה מדובר. במקביל, שלחנו לכל העובדים הזמנה ליום רביעי, לישיבה שתציג את המבצע.
ביום רביעי הגיעו גיל ודורית, והציגו בפני עובדי החברה את העמותה ופעילותה ותיארו ביתר פירוט את מבצע הנעליים.

הוסבר לעובדים שמדובר בפעילות דיסקרטית, שהתורמים אינם באים במגע עם הנזקקים, המבצע כולו מיועד לשמור על כבוד המשפחה, והילדים להם מיועדת התרומה אינם מודעים לעובדה שהם מקבלים "נדבה". כמו כן, הודגש עקרון חשוב נוסף של העמותה – 100% מכספי התרומה מגיעים לנזקק!

למחרת – יום חמישי – העובדים הוזמנו ע"י החברה, במקום ארוחת צהרים שעלותה כ- 50 ש"ח, לארוחת פיצה והוצע לעובדים לתרום את שווי ארוחת הצהרים שנחסכה למבצע הנעליים. החברה הבטיחה להכפיל את סכום התרומה שייאסף מהעובדים.

סניף הרצליה של רשת פיצה האט נרתם גם הוא למבצע, וסיפק לחברה 20 פיצות עם תוספות, במחיר מוזל.

ביום המבצע הנחנו קופסה על שולחן המזכירות, אליה התבקשו העובדים להכניס את תרומתם. בהמשך היום העברנו את הקופסה למספר פינות שונות ברחבי המשרד, כדי לאפשר לעובדים לתרום באופן אנונימי ולחסוך את המבוכה. כמו כן הוסבר לעובדים שהם יכולים לקבל קבלה על תרומתם, המיועדת לצורך החזר מס.

המבצע נחל הצלחה גדולה. התגובות היו נלהבות. אפשר להגיד, שלצד מטרתו העיקרית, המבצע אפילו תרם לגיבוש חברתי בקרב העובדים. בסופו של דבר, העובדים תרמו סכום ששוויו 100 זוגות נעליים, ולאחר הכפלת הסכום ע"י החברה, כיסה הסכום עלות של 200 זוגות."