אירוע בני / בנות מצווה

מסגרת אירוע בני/בנות המצווה השנתי לילדי העיוורים כוללת יום של כיף והנאה, בו משתתפים בין 120-150 חתני/כלות אירוע, המלווים ע"י כ- 400-450 בני משפחה, כ- 70-100 חיילים מתנדבים וכ- 50-75 מתנדבי "גשר של אור". פורמט האירוע, המתקיים בשנים האחרונות בספארי ברמת-גן, כולל:

  • כל הילדים ובני המשפחה מגיעים בסביבות השעה 11:00 בהסעות מסודרות (אותן כמובן מארגנת עמותת "גשר של אור") – מנהריה בצפון, דרך חיפה, עתלית ואור עקיבא, המשך בכל יישובי אזור המרכז, דרך אשדוד ובאר-שבע ועד גוש שגב בדרום –  ועורכים סיור קצר בספארי. משם מתכנסים כולם באתר האירוע, מחולקות להם חולצות וכובעים עם הדפסות של האירוע.
  • כל האורחים מתיישבים לארוחת צהריים מזינה, עשירה וטעימה. את הארוחה מגישים לאורחים "מלצרים" מתנדבי "גשר של אור" וחיילים מתנדבים, אשר עומדים לשירות האורחים לכל בקשה. בזמן ארוחת הצהריים מנעימות תזמורות ולהקות עיוורים את זמנם של האורחים בשירה וריקודים.
  • אחרי ארוחת הצהריים מתפצלים לכ- 12 קבוצות לסיור יסודי בן כשעתיים וחצי בספארי, כשכל קבוצה מלווה ע"י מדריך מוסמך ומיומן של הספארי (חלק מהמדריכים דוברי ערבית, בהתאם לקבוצות). בין היתר מאורגנת לטובת הילדים (ובני המשפחה) פינה מיוחדת של פוחלצים לליטוף ומישוש וכן מתואמים מועדי ההאכלה של החיות, כדי שהילדים יוכלו להשתתף באופן פעיל בהאכלה. לאורך מסלולי הסיורים מפוזרות "פינות כיבוד" (נקניקיות, פופ-קורן, צמר גפן מתוק, מפלי שוקולד עם מרשמלו לטבילה, עמדות שתייה, שלגונים ועוד).
  • בתום הסיור חוזרים הילדים לאתר המרכזי (המאורגן בינתיים ע"י המתנדבים לתצורת אירוע) שם מחכים להם שלגונים ופינות עיסוי למעוניינים (העיסוי מבוצע באופן מקצועי לעילא ע"י מעסים עיוורים).
  • בשלב זה מתקיים הטקס המרכזי לחתני/כלות האירוע ובני משפחותיהם אשר כולל ברכות ומופע אומנותי מלהיב של אומנים האהובים על בני נוער (בשנה האחרונה השתתפו, לדוגמא, מורן מזוז וטל מוסרי).
  • בתום המופע (בן למעלה משעה) מתקיים הטקס המרגש בו כל חתן/כלת אירוע נקרא בשמו לבמה, מקבל תעודת ברכה ושקית מתנות יקרות ערך (בשנה שעברה, לדוגמא, הענקנו מכשיר רדיו-דיסק משוכלל (של חברת AKAI), CD עם שירים עבריים ו- CD נוסף ובו הקראות של מיטב הספרים במשך כ- 18 שעות). בנוסף מחולקות מתנות לאחים ואחיות של חתני וכלות השמחה.
  • בתום האירוע הארוך (מסתיים בסביבות השעה 18:00) מחזירות ההסעות את כל הילדים ובני משפחותיהם לבתיהם ברחבי הארץ.

 אירוע זה של יום ירושלים נערך כל שנה כאשר ההכנות לאירוע מתחילות כמה חודשים לפני במפגש ראשוני של מתנדבי "גשר של אור", בשיתוף עם נציגי השירות לעיוור במשרד הרווחה, נציגי מרש"ל-ים ונציגי היחידות המתנדבות. מימון האירוע (מדובר על תקציב לא מבוטל של כ- 150,000 ₪) מושתת כולו על כספי תרומות של חברות ותורמים פרטיים, כאשר כל גיוס התרומות מבוצע ע"י חברי וועדת התרומות של "גשר של אור", המקדישים לכך שעות על גבי שעות, כדי לגייס הכספים הנדרשים.

לכל התמונות >>